Jedna rzecz, której potrzebuje każdy biznes. A jaka jest Twoja grupa docelowa?

Co to jest grupa docelowa, jak określić grupę docelową, darmowy PDF, darmowy kurs, korzyści z określenia grupy docelowej - strategia biznesu, mały biznes, kobiecy biznes, blog dla przedsiębiorczych kobiet, kobieca strona biznesu

Udostępnij:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on pinterest
Share on linkedin

Osoby, o których przed chwilą wspomniałam, być może będą ciekawe asortymentu w nieznanym sobie miejscu. Skoro już się tam znalazły, to zerkną na te gładzie, oleje i pieluszki. A jak tylko zaspokoją ciekawość – wyjdą i raczej nie wrócą. Bo i po co? Niczego stamtąd nie potrzebują, niczego nie chcą, z niczym się nie utożsamiają. Niestety, podobna sytuacja dotyka wielu kobiecych biznesów. Zamiast przyciągać zaangażowanych klientów, gromadzą wokół siebie przypadkowych gapiów.

Dlaczego? Ponieważ ich właścicielki nie określiły precyzyjnie, do kogo kierują swoją ofertę. Nie mają pojęcia, kto i czemu ma u nich kupować. Nie wiedzą jakie problemy mogą rozwiązać, jakie potrzeby zaspokoić. Co więcej, uważają, że ich produkty są dla każdego. To założenie NIGDY nie jest prawdziwe! W efekcie na oślep strzelają komunikatami sprzedażowymi do wielkiego tłumu, tracąc energię, amunicję i czas. Mimo to realni klienci pozostają niedraśnięci…

A jak z Twoją celnością? Jeśli masz:

 • małą sprzedaż,
 • małą i niezaangażowaną społeczność w mediach społecznościowych,
 • mało wejść na stronę czy blog,
 • mało subskrybentów newslettera
 • czy, ogólnie mówiąc,
 • mało pieniędzy ze swojego biznesu,

prawdopodobnie również strzelasz nie tam, gdzie trzeba. Nie określiłaś swojej grupy docelowej lub zrobiłaś to źle. Chcę pokazać Ci dziś, ile w ten sposób straciłaś i ile będziesz tracić, jeśli jak najszybciej nie zajmiesz się tą kwestią w swojej działalności.

Co to jest grupa docelowa, jak określić grupę docelową, darmowy PDF, darmowy kurs, korzyści z określenia grupy docelowej - strategia biznesu, mały biznes, kobiecy biznes, blog dla przedsiębiorczych kobiet, kobieca strona biznesu

Co to jest grupa docelowa

Grupa docelowa to taki zbiór osób, firm czy innych organizacji, do których kierujemy nasze działania marketingowe, sprzedażowe i wizerunkowe. To ci odbiorcy z największym prawdopodobieństwem skorzystają z naszej oferty.

Jak zwykle posłużę się tu przykładem, by lepiej wyjaśnić Ci, o co chodzi. Weźmy na tapet florystkę ślubną – nazwijmy ją Kasią. Florystka Kasia specjalizuje się w bukietach ślubnych, korsarzach, butonierkach oraz kwiatowych dekoracjach kościoła i sali weselnej. Nie robi kompozycji na inne okazje. W jej ofercie nie znajdziesz wiązanek pogrzebowych czy pojedynczych kwiatów. Nie wejdziesz do niej z ulicy, by od ręki kupić bukiecik na imieniny cioci.

W związku z tym Kasia kieruje swoją ofertę do bardzo jasno określonej grupy osób. Są to przede wszystkim przyszłe panny młode, ale również wedding plannerki. Właśnie ich potrzeby chce zaspokoić i ich uwagę przyciągnąć. Dlatego zanim otworzyła firmę, dobrze zastanowiła się kim dokładnie są jej klientki. Wie między innymi jaki mają budżet, jakiego rodzaju dekoracji poszukują, gdzie mieszkają. Poszła nawet o krok dalej i zawęziła swoją grupę docelową. W jaki sposób? Choćby określając, że nie jej przedstawicielki nie mają zbyt dużo czasu na ogarnianie wszystkich szczegółów ceremonii, a panny młode decydują się najczęściej na jeden z kilku modnych stylów.

Widzisz już, jak to działa? Kasia bardzo dokładnie zna problemy i oczekiwania swoich klientek. Dlatego prowadząc fanpage na Facebooku, pisze o interesujących je sprawach. Jej strona wygląda niczym kartka z pięknego katalogu ślubnego. Wprowadziła też wiele udogodnień, o których chętnie mówi: możliwość wybrania gotowych zestawów albo skomponowania online własnego bukietu, profesjonalne doradztwo i ofertę pasujących dodatków w określonym stylu.

Korzyści, jakie daje dobrze dobrana grupa docelowa

Chyba nie muszę Ci już tłumaczyć, że florystka Kasia przyciągnie więcej panien młodych niż kwiaciarka Zosia, która sprzedaje kwiaty pod cmentarzem. Bo Kasia nie kieruje swoich komunikatów promocyjnych do każdego – celuje dokładnie w te osoby, w które chce trafić. Co więcej, dostosowała nie tylko materiały promocyjne, ale przede wszystkim udoskonaliła ofertę tak, by lepiej odpowiadała na potrzeby swoich odbiorców. Dzięki temu, że robi to umiejętnie, co sezon ma mnóstwo zleceń, klientki polecają ją sobie, a biznes się kręci.

Dobrze dobrana, precyzyjnie określona grupa docelowa daje naprawdę wiele korzyści. Nieważne, czy sprzedajesz coś online, prowadzisz sklep stacjonarny czy oferujesz swoje usługi – Ty również wiele zyskasz, gdy ukierunkujesz swoją komunikację.

O jakich korzyściach z określenia grupy docelowej mówię?

 • Gdy wiesz, kto jest Twoim odbiorcą, możesz mówić jego językiem. W końcu inaczej będziesz rozmawiać z prawnikami, inaczej z lekkoatletami, a jeszcze innych wyrażeń i pojęć użyjesz w komunikacji z mamami małych dzieci.
 • Gdy wiesz, gdzie i kiedy Twój odbiorca jest aktywny, możesz z większą efektywnością wyświetlać mu reklamy. Nie tylko te internetowe – również tradycyjne, jak ulotki czy billboardy. Uzyskujesz wtedy większy zwrot ze swojej inwestycji i zwiększasz prawdopodobieństwo, że reklamę obejrzy właściwa osoba.
 • Gdy wiesz, jakie problemy, potrzeby i przekonania ma Twój odbiorca, możesz dostosować do nich ofertę, a w komunikatach promocyjnych posługiwać się precyzyjnym językiem korzyści, wycelowanym prosto w serce klienta (czy nie przesadzam dziś ze strzeleckimi metaforami?)
 • Gdy wiesz czego szuka Twój odbiorca, możesz z łatwością namierzyć konkurencję i przeanalizować jej działania, a następnie… wyprzedzić ją w wyścigu po klienta.

Mówiąc krótko, dobra znajomość swojej grupy docelowej pozwala Ci zwiększać rozpoznawalność, sprzedaż i zyski. Oczywiście o ile za teorią idzie praktyka, czyli coś, co lubię nazywać klientocentryzmem. Bo jeśli co prawda wiesz, kto u Ciebie kupuje, ale nie robisz nic, by do tego idealnego klienta dotrzeć, zainteresować go i dostarczyć mu największą możliwą wartość, to równie dobrze możesz po prostu leżeć na kanapie w godzinach pracy. Rezultat będzie ten sam.

Jak określić swoją grupę docelową

Duże organizacje i profesjonalne działy marketingu wykorzystują wiele narzędzi, by określić grupę docelową. Analizują klientów pod kątem społeczno-demograficznym, psychofizycznym, behawioralnym. Brzmi jak bełkot? Też tak uważam. W małym kobiecym biznesie wcale nie trzeba używać ani zaawansowanych metod badawczych, ani zawiłych terminologii. Nie znaczy to jednak, że wystarczy na chybił-trafił napisać trzy zdania i voila, oto Twoja grupa docelowa.

Darmowy pdf jak określić grupę docelową, co to jest grupa docelowa

Dlatego stworzyłam dla Ciebie darmowy mini-kurs z kartami pracy, dzięki którym w prosty sposób określisz kim są Twoi odbiorcy. I nie tylko! Stworzysz też pakiet korzyści dla klienta i zrozumiesz, gdzie leżą mocne strony Twojej oferty. Będziesz mogła wykorzystać swoją nowo nabytą wiedzę na przykład do napisania lepszego tekstu sprzedażowego na stronę internetową, tworzenia skuteczniejszych reklam na FB czy ustalenia atrakcyjnych tematów artykułów na Twój blog ekspercki lub firmowy. Brzmi dobrze?

Kliknij poniżej i zapisz się do newslettera, a otrzymasz bezpłatnie:

 • Karty pracy (do druku lub uzupełnienia na komputerze) „Kim są Twoi klienci”?
 • Karty pracy „Od grupy docelowej do sprzedaży”
 • Wskazówki skąd brać informacje o grupie docelowej

Mam nadzieję, że te materiały Ci się przydadzą. Skorzystało z nich już wiele moich klientek, by dopracować kwestie grupy docelowej w swoich biznesach,

Na koniec mam do Ciebie ogromną prośbę. Jeśli znasz kobietę, która nie wie kim są odbiorcy w jej biznesie i czujesz, że potrzebuje lekkiego kopniaka w dobrym kierunku – udostępnij jej ten artykuł. Dziękuję! A na Twoją opinię w komentarzu czekam również na Facebooku Kobiecej Strony Biznesu.

Zapisz się na newsletter - kobieca strona biznesu

Udostępnij:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Poznajmy się!

Cześć! Nazywam się Karolina Kołodziejczyk i pomagam kobietom budować marki, z których będą dumne. Uczę je, jak stworzyć (i wdrożyć!) taką strategię marki i komunikacji, która będzie spójna z nimi i skuteczna.

Zamów workbook "Stwórz strategię kobiecej marki"