Co to jest SEO? | Klucz do zdobycia nowych odbiorców Twojej strony lub bloga

Co to jest SEO, jak działa wyszukiwarka Google, pozycjonowanie stron, search engine optimalization, optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, co ma wpływ na pozycjonowanie - Kobieca Strona Biznesu

Udostępnij:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on pinterest
Share on linkedin

Gdy media społecznościowe przestają wystarczać

Być może sama już zauważyłaś, że Facebook coraz mniej chętnie wyświetla Twój fanpage i publikowane na nim treści fanom – zarówno tym obecnym, jak i przyszłym. Również Instagram obcina tzw. zasięgi. Zdjęcia, które dodajesz do profilu, nie wyświetlają się nawet wszystkim Twoim obserwatorom.

Ma to swoje uzasadnienie. Z jednej strony użytkowników obu mediów przybywa, a wraz z nimi przybywa marek i reklamodawców. Z drugiej strony Mark Zuckerberg jasno mówi o celach, które stawia przed Facebookiem. Ma to być miejsce do budowania społeczności i podtrzymywania relacji ze znajomymi, a nie promocji oraz sprzedaży.

Co z tego wynika? Że jako przedsiębiorcze kobiety musimy znaleźć inny sposób dotarcia do naszych idealnych klientów. (Swoją drogą, czy pobrałaś już darmowy PDF z ćwiczeniami na określenie swojej grupy docelowej? Możesz zrobić to tutaj). Do łask wracać będą więc stare, poczciwe strony internetowe. Tylko… jak sprawić, by odbiorcy trafili właśnie do Ciebie?

Tutaj kłania się nam uprzejmie SEO. Jeśli o nie zadbasz, wyszukiwarka Google Cię pokocha, a Twoja strona czy blog będą częściej odwiedzane przez czytelników czy klientów. Brzmi dobrze, prawda? Wyjaśnimy więc sobie, co to jest SEO.

Co to jest SEO?

Wyobraź sobie największą bibliotekę (a raczej mediatekę) świata. Jest w niej tyle książek, magazynów, audiobooków i nagrań video, że samo ich zliczenie zajęłoby człowiekowi całe życie. W dodatku dotyczą każdego tematu, jaki tylko przychodzi Ci do głowy – od fizyki kwantowej aż po prywatne wynurzenia pasterza owiec z Timbuktu na temat jego ulubionej owcy, Halinki.

Jeśli chciałabyś znaleźć jedną, konkretną książkę lub odpowiedź na swoje pytanie, to jakbyś się za to zabrała? Mogłabyś godzinami krążyć po omacku między regałami lub skierować się prosto do katalogu bibliotecznego. To logicznie uporządkowany spis wszystkich dostępnych pozycji. Wystarczy więc, że wiesz czego szukasz, a indeks podpowie Ci, jaka książka tego dotyczy i gdzie się znajduje.

Dajmy na to, że interesuje Cię strzyżenie owiec (a co!). W takim przypadku możesz szukać pod ogólnymi hasłami, takimi jak rolnictwo czy hodowla zwierząt, ale też pod bardziej szczegółowymi, jak technologia chowu owiec, pozyskiwanie wełny lub – wprost – strzyżenie owiec. Im dokładniejsze zapytanie wyszukasz w katalogu, tym precyzyjniejszą odpowiedź dostaniesz.

Co to jest SEO, jak działa wyszukiwarka Google, pozycjonowanie stron, search engine optimalization, optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, co ma wpływ na pozycjonowanie - Kobieca Strona Biznesu

SEO = optymalizacja pod kątem wyszukiwarek

No dobrze, ale co to ma wspólnego z SEO? Wszystko! Zasoby internetowe to nasza wielka biblioteka. Wyszukiwarki, takie jak Google, to katalog. A SEO, czyli optymalizacja pod kątem wyszukiwarek (z angielskiego Search Engine Optimization) to porządkowanie pozycji w katalogu. Sprawia więc, że wpisując w Google strzyżenie nieszczęsnych owiec, dostaniemy informacje dokładnie na ten temat.

A więc co to jest SEO? Mówiąc w żołnierskich słowach:

SEO to działania, które mają na celu pomóc użytkownikowi wyszukiwarki znaleźć najlepsze odpowiedzi na swoje zapytanie.

Proste? Proste!

Jak działa Google?

Roboty Google, niczym cyfrowe pajączki, rozchodzą się po sieci w celu wyszukiwania informacji. Mają konkretne wytyczne dotyczące tego, na co zwracać uwagę – te wytyczne to tzw. algorytm Google.

Co to jest SEO, jak działa wyszukiwarka Google, pozycjonowanie stron, search engine optimalization, optymalizacja pod kątem wyszukiwarek, co ma wpływ na pozycjonowanie - Kobieca Strona BiznesuRoboty krążą więc po stronach internetowych, a gdy znajdą to, czego szukają, dodają daną stronę do katalogu wyszukiwarki. Zwróć uwagę na wyrażenie: to, czego szukają. Nie wystarczy więc wrzucić do Internetu cokolwiek. Jeżeli stron o konkretnej tematyce jest setki, tysiące, miliony, to pajączki mają konkretne instrukcje, które z nich uznać za bardziej wartościowe i umieścić wyżej w wynikach wyszukiwania.

To zrozumiałe – użytkownicy chcą uzyskać od Google jak najlepszą odpowiedź na swoje zapytanie. Dlatego właśnie SEO odgrywa taką dużą rolę. Dobrze zoptymalizowane strony mają fory u robotów i pozycjonują się wyżej w rankingu. A co z tego wynika? Że im więcej skutecznych działań w obrębie SEO przeprowadzisz na swojej stronie firmowej czy blogu, tym łatwiej znajdą Cię Twoi klienci.

Co wpływa na SEO Twojej strony?

Istnieją dosłownie setki czynników, które wpływają na widoczność Twojej strony w wyszukiwarce. Część z nich nie zależy od Ciebie, a część – mówiąc zupełnie szczerze – leży poza zasięgiem Twoich umiejętności. Czy to znaczy, że jesteś skazana na niską pozycję w rankingu Google? Oczywiście, że nie!

Co więcej, wiele rozwiązań SEO możesz wprowadzić samodzielnie, nie wydając na to ani złotówki. Nie potrzebujesz do tego nawet zaawansowanej wiedzy. W zupełności wystarczą Ci podstawy, o których systematycznie będę pisać po Kobiecej Stronie Biznesu. Polecam Ci też grupę Skuteczne SEO na Facebooku – znajdziesz tam dużo porad i przykładów dotyczących działań optymalizacyjnych.

Dziś, w ramach wstępu, chciałabym pokazać Ci, jak złożonym zagadnieniem jest optymalizacja strony pod kątem wyszukiwarek. Robię to nie po to, by Cię wystraszyć, lecz byś zrozumiała, że widoczność w wyszukiwarce Google nie przyjdzie sama.

Na poniższej liście zobaczysz, co wpływa na SEO – wymieniam dla Ciebie najważniejsze grupy czynników. A żeby nie było Ci smutno, zaznaczyłam te z nich, które możesz ogarnąć na własną rękę. Jest ich naprawdę sporo!

Co wyszukiwarka Google bierze pod uwagę?

 1. Przyjazne linki

 • plik Robots.txt
 • mapa strony, tzw. sitemap
 • certyfikat SSL
 • krótkie i adekwatne linki do stron i wpisów
 1. Prędkość strony

 2. Dostosowanie strony do urządzeń mobilnych

 • responsywny układ
 • odpowiednio duże czcionki
 • prawidłowy kontrast kolorów
 1. Wiek i historia domeny

 2. Zoptymalizowana treść

 • słowa kluczowe LSI (tzw. frazy semantyczne)
 • odpowiednia długość tekstów
 • treść przydatna dla użytkowników
 • unikalna treść
 • aktualizowanie treści strony
 • wykorzystanie grafik i video
 1. Słowa kluczowe

 • wykorzystanie słów kluczowych w tytułach i adresach
 • nagłówki (h1, h2, h3) zawierające słowa kluczowe
 • zoptymalizowane opisy meta
 • obrazy odpowiednio opisane atrybutem alt
 1. User Experience, tzw. UX

 2. Linki

 • przychodzące* linki
 • wychodzące linki
 • linkowanie wewnętrzne
 1. Techniczna sprawność strony

Jak widzisz, zaledwie dwa punkty oznaczyłam jako niezależne od Ciebie! To oznacza, że przy odrobinie chęci możesz naprawdę dużo zdziałać, by klienci łatwiej trafili na Twoją stronę. I nawet, jeżeli teraz większość pojęć kojarzy Ci się z czarną magią, to chcę Cię uspokoić – optymalizacja Twojej strony czy bloga naprawdę nie musi być trudna.

* Na zdobywanie linków przychodzących, czyli kierujących do naszej strony z zewnątrz, nie zawsze mamy wpływ, ale często – tak.

Wiesz już, co to jest SEO i jakie czynniki wpływają na pozycję w wyszukiwarce. Brawo! Uwierz, że należysz pod tym względem do elity kobiet prowadzących własne biznesy. I co za tym idzie – już teraz budujesz swoją przewagę. Strzeż się konkurencjo, SEO imperatorka nadchodzi!

W kolejnych artykułach pokażę Ci konkretne wskazówki, jak pozycjonować wpis na blogu, dostosować wygląd strony czy pisać atrakcyjne treści – tak, by wyszukiwarka Google Cię pokochała. Zapisz się na newsletter poniżej, żeby nie przegapić nowych artykułów na ten temat.

Zapisz się na newsletter - kobieca strona biznesu

Udostępnij:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Poznajmy się!

Cześć! Nazywam się Karolina Kołodziejczyk i pomagam kobietom budować marki, z których będą dumne. Uczę je, jak stworzyć (i wdrożyć!) taką strategię marki i komunikacji, która będzie spójna z nimi i skuteczna.

Zamów workbook "Stwórz strategię kobiecej marki"