Serwer, domena, CMS. Czego potrzebujesz, by stworzyć własną stronę www? Ile to kosztuje?

Ile kosztuje strona internetowa, co to jest domena, co to jest serwer, co to jest hosting, czego potrzebujesz do zrobienia strony internetowej - blog dla przedsiębiorczych kobiet, kobieca strona biznesu, wordpress, karolina kołodziejczyk

Udostępnij:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on pinterest
Share on linkedin

Prawdopodobnie ucieszy Cię fakt, że do stworzenia strony internetowej dla Twojej marki niezbędne są właściwie tylko trzy rzeczy. Wspomniałam o nich przed chwilą – to domena, serwer oraz tzw. CMS. Pozwól, że wyjaśnię co oznaczają te technicznie brzmiące określenia.

Co to jest serwer

Serwer to miejsce, w którym będziesz przechowywać swoją stronę. Tak jak zapisujesz różne pliki na komputerze, tak również stronę (ona też składa się z plików) musisz gdzieś zapisać i przechowywać, by umożliwić innym dostęp do niej.

Serwer jest więc specjalnie skonfigurowanym komputerem albo systemem oprogramowania – ot i cała filozofia. Na rynku działa wiele firm, które za roczną czy miesięczną opłatą udostępnią Ci miejsce na własnych serwerach połączonych z Internetem. Taką usługę nazywamy hostingiem. Jeśli zdecydujesz się na jej wykupienie, Twoja strona będzie dostępna w sieci przez 24 godziny na dobę. Zaznaczam to, bo wiele osób pyta, czy w ramach obcinania kosztów nie może trzymać plików strony na własnym komputerze.

Teoretycznie jest taka możliwość. W praktyce musiałabyś mieć ciągle włączony komputer, znać się na zarządzaniu serwerem i zainwestować sporo w jego konfigurację i ochronę, a i tak pewnie nie uzyskałabyś poziomu zbliżonego do tego oferowanego przez firmy hostingowe. Na szczęście wykupienie serwera nie musi być drogie – ale o tym przeczytasz w sekcji Ile kosztuje strona internetowa?

Ile kosztuje strona internetowa, co to jest domena, co to jest serwer, co to jest hosting, czego potrzebujesz do zrobienia strony internetowej - blog dla przedsiębiorczych kobiet, kobieca strona biznesu, wordpress, karolina kołodziejczykCo to jest domena

Gdy masz już miejsce na Twoją stronę, trzeba jeszcze jakoś się do niej dostać. W tym celu potrzebny jest Ci adres www, czyli inaczej domena. Moja domena to kobiecastronabiznesu.pl. Domeną Facebooka jest facebook.com. Domeną Onetu – onet.pl, i tak dalej.

Domena musi zostać powiązana z serwerem, czyli kierować do niego. To tak, jakbyś wpisywała do GPS-u współrzędne miejsca, do którego chcesz dojechać. GPS (serwer) musi mieć wgraną odpowiednią mapę (w naszym przypadku stronę), żeby podane współrzędne (adres www) mogły na nią wskazać.

Co to jest CMS

Ostatnia rzecz niezbędna do samodzielnego postawienia strony internetowej to CMS – content management system, czyli system zarządzania treścią. To specjalne oprogramowanie, które pozwoli Ci na zarządzanie Twoją witryną, modyfikowanie jej treści i wyglądu. CMS jest wyposażony w panel administracyjny, dzięki któremu możesz swobodnie poruszać się po „bebechach” strony.

Tak naprawdę istnieją też strony bez takiego systemu. Są to tzw. strony statyczne – stworzone w programie graficznym, a następnie odpowiednio zakodowane językiem HTML. Już brzmi skomplikowanie, prawda? Dlatego nie będę Ci o nich opowiadać. CMS jest optymalnym rozwiązaniem zarówno dla kogoś, kto nie zna się na kodowaniu jak i dla osób, mających zamiar regularnie aktualizować swoją stronę. Zakładam, że należysz do obu tych kategorii.

Popularne systemy zarządzania treścią

CMS-ów, z których możesz skorzystać do zbudowania swojej strony, jest wiele. Najpopularniejsze z nich to:

 • WordPress,
 • Joomla,
 • Drupal,

a do popularnych systemów wśród blogerów i małych przedsiębiorców należą także:

 • Blogger,
 • Wix.

Kobieca Strona Biznesu korzysta z WordPressa, podobnie jak niemal 25% wszystkich stron internetowych na świecie. The New Yorker, Mercedes Benz czy… Radio Maryja – oni również mają swoje strony na WordPressie.

Dlaczego polecam Ci ten właśnie system?

 • WordPress (w skrócie WP) jest bezpłatny.
 • Jego obsługę przy odrobinie cierpliwości opanuje nawet dziecko – dosłownie.
 • Oferuje szerokie możliwości personalizacji z wykorzystaniem tzw. motywów, czyli rozszerzeń modyfikujących wygląd strony. Motywy mogą być zarówno płatne, jak i bezpłatne, a nawet tworzone na indywidualne zamówienie.
 • To narzędzie modułowe – za pomocą tzw. wtyczek (inaczej pluginów), czyli specjalnych dodatków, można wyposażyć stronę w dodatkowe funkcje wszelkiej maści.
 • Stronę stworzoną w oparciu o WordPress można łatwo przygotować do przeglądania mobilnego oraz dokonać optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (o SEO więcej przeczytasz tutaj).
 • Witryna postawiona na WP jest Twoja – trzymasz ją na własnym serwerze, pod własną domeną. Jesteś jej właścicielką i operator systemu może Ci naskoczyć nie zabierze Ci jej, nie zablokuje, nie usunie.

Wszystko to sprawia, że WordPress sprawdzi się zarówno do stworzenia bloga, strony firmowej, portfolio, jak i rozbudowanego portalu czy sklepu.

Inne popularne systemy, jak Blogger i Wix, niestety nie mogą poszczycić się podobną elastycznością. Blogger, jak wskazuje jego nazwa, nadaje się tylko do blogowania – a i to raczej w przypadku, gdy nie zamierzasz na blogu zarabiać. Wix z kolei, choć jest prosty w użyciu, to ma zdecydowanie mniejsze właściwości i uzależnia Cię od administratora aplikacji. W dodatku za nabycie sensownych możliwości musisz tam zapłacić.

WordPress.com kontra WordPress.org

Od razu zaznaczę Ci, że WordPressy są… dwa. Jeden z nich, WordPress.com, mogę porównać do Bloggera – korzystasz z domeny operatora systemu (twojastrona.wordpress.com) i z jego serwera. Jednocześnie jesteś pozbawiona bardzo wielu możliwości personalizacji wyglądu swojej strony. Nie możesz na przykład zainstalować własnego motywu ani wtyczek. To platforma dla osób, które nie chcą rozwijać swojej działalności komercyjnie, tzn. nie chcą zarabiać z jej wykorzystaniem.

WordPress.org to rozwiązanie wybierane przez firmy i zaangażowanych w swoją działalność blogerów, osoby tworzące marki osobiste. Sama platforma również jest bezpłatna, potrzebujesz jednak wspomnianego serwera i domeny – a one z kolei kosztują. W zamian za to jesteś w 100% właścicielką swojej strony i możesz z nią robić co chcesz: dowolnie kształtować jej wygląd i funkcjonalności czy umieszczać na niej reklamy.

Jeśli interesuje Cię bardziej szczegółowe omówienie możliwości, zalet i wad WordPressa – daj znać w komentarzu, a ja tymczasem pędzę dalej, by wyjaśnić Ci…

Ile kosztuje strona internetowa, co to jest domena, co to jest serwer, co to jest hosting, czego potrzebujesz do zrobienia strony internetowej - blog dla przedsiębiorczych kobiet, kobieca strona biznesu, wordpress, karolina kołodziejczyk

Ile kosztuje strona internetowa?

To pytanie spędza sen z powiek wielu kobietom, które dopiero startują ze swoją marką i nie chcą inwestować w nią bóg wie jakich pieniędzy. Mam dobrą wiadomość – koszty samodzielnego stworzenia strony internetowej nie muszą być wysokie.

Najtańszym zakupem jest domena. Płacisz za nią co roku, a w pierwszych 12 miesiącach kosztuje często grosze – złotówkę, 10 zł, w ogromnych porywach 20 zł (o zgrozo!). Cena przedłużenia domeny na kolejny rok zależy od operatora. Ja polecam Ci kupić domenę w OVH, w którym za odnowienie jej na następnych 12 miesięcy zapłacisz ok. 50 zł. Dla porównania w popularnym serwisie nazwa.pl kwota ta wynosi 12,30 zł… za miesiąc. W home.pl – 123 zł rocznie.

Serwer – co polecam?

Serwer to trochę droższa impreza, ale spokojnie, tu również nie zbankrutujesz. Mogę polecić Ci trzy świetne hostingi, z których żaden jeszcze mnie nie zawiódł. Na swoich stronach korzystam z usług Zenbox, ale moje klientki często trzymają swoje strony w dHostingu lub LH i obie te firmy z czystym sercem mogę polecić.

 • Ceny hostingu w Zenbox zaczynają się od 24,60 zł miesięcznie lub 195,57 zł rocznie.
 • W dPanel najtańszy hosting kosztuje 200 zł rocznie.
 • U popularnego dostawcy LH zapłacisz już 50 zł netto za rok hostingu. Tu jednak zaznaczę, że ze wszystkich wymienionych przeze mnie opcji, ten usługodawca ma według najmniej przejrzysty panel zarządzania serwerem.

Jeśli chodzi o WordPress, to wiesz już, że sam CMS jest darmowy. Darmowy może być także motyw – istnieją tysiące bezpłatnych rozwiązań. Ceny płatnych motywów, które zazwyczaj są lepiej zbudowane, dają więcej możliwości i często są po prostu ładniejsze, oscylują w zakresie 20-70 dolarów. Jest to płatność jednorazowa. Ja sama korzystam z Elementora PRO, czyli takiej wtyczki, dzięki której swój motyw buduję samodzielnie. To jednak nienajtańsze rozwiązanie, płatne co roku – na początku 49 dolarów, a za każdy kolejny rok ok. 36 dolarów. Jeśli nie przedłużysz licencji, nie dostaniesz dostępu do kolejnych aktualizacji.

Podsumowanie kosztów

Za pierwszy rok korzystania z domeny i serwera możesz zapłacić jedynie ok. 50 zł. Za kolejne lata – ok. 100 zł i więcej, jeśli ruch na stronie będzie wzrastał (tego Ci życzę). Opcjonalny koszt motywu to jednorazowo średnio 50 dolarów, czyli ok. 180-190 zł.

Nie są to wysokie kwoty, prawda? Jednak jeśli decydujesz się samodzielnie stworzyć stronę internetową, poniesiesz koszt zupełnie innego rodzaju. Z Twojego portfela zniknie tylko trochę pieniędzy, za to poświęcisz relatywnie dużo czasu na konfigurację i projekt witryny. Jeżeli nigdy wcześniej tego nie robiłaś i nie czujesz się bardzo „techniczną” osobą, to trochę Ci to zajmie. Decyzja więc należy do Ciebie – możesz zainwestować albo czas, albo pieniądze.

W obu przypadkach życzę Ci powodzenia! Zapraszam Cię też do śledzenia Kobiecej Strony Biznesu na Facebooku, żebyś nie przegapiła kolejnych artykułów o budowaniu stron na WordPressie.

W pigułce – najczęstsze pytania

 • Ile kosztuje serwer? Ile kosztuje domena?

Ceny dobrego hostingu serwera zaczynają się od 50 zł netto rocznie. Cena domeny z końcówką .pl może wynosić nawet 1 zł (z wliczonym podatkiem!) za pierwszy rok, a jej przedłużenie to koszt średnio 50 zł rocznie.

 • Czy muszę mieć własny serwer i domenę?

Jeśli chcesz być właścicielką swojej strony – tak. Jeśli nie wykupisz serwera i domeny, Twoja strona będzie zdana na łaskę operatora CMS.

 • Czy za WordPress trzeba płacić?

Nie, to w pełni darmowa platforma. Jeśli jednak interesuje Cię stworzenie profesjonalnej strony do celów zarobkowych, to będziesz musiała zainwestować w serwer i domenę.

 • Czy kupując serwer, mam od razu zainstalowany WordPress?

Nie. Zaproponowane przeze mnie wyżej firmy hostingowe mają natomiast serwery specjalnie przygotowane pod system WordPress, a np. w Zenboxie czy dHostingu zainstalujesz WordPress za pomocą dosłownie kilku kliknięć. Nie potrzebujesz do tego żadnej specjalistycznej wiedzy.

 • Czy stworzenie strony na WordPressie jest trudne?

Mówiąc najkrócej – to zależy. Jeśli kupisz świetny motyw z odpowiadającą Ci treścią demo (przykładowym wyglądem), to wystarczy, że podmienisz treści, zdjęcia czy dokonasz drobnych modyfikacji. Bułka z masłem. Zazwyczaj jednak strona na WordPressie wymaga trochę więcej czasu i zaangażowania – niekoniecznie jakichś zaawansowanych umiejętności.

 • Jakie jeszcze koszty muszę ponieść, żeby stworzyć własną stronę www?

Nie musisz ponosić żadnych dodatkowych kosztów, ale… możesz. Wiele wtyczek, czyli takich aplikacji, które rozszerzą Twoją stronę o dodatkowe funkcjonalności, jest płatnych. Wszystko więc zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Jednocześnie znajdziesz cały ogrom wtyczek darmowych i niejednokrotnie będziesz mogła wybrać najlepsze rozwiązanie dla siebie – płatne lub nie.

 • Czy WordPress nadaje się do stworzenia strony firmowej?

Tak! Zarówno, jeśli prowadzisz mały, jak i duży biznes (patrz: Mercedes Benz czy… Ministerstwo Edukacji Narodowej – też firma! Poniekąd).

 • Czy mogę prowadzić na WordPressie sklep internetowy?

Tak. Do jego konfiguracji służy wtyczka WooCommerce i jej rozszerzenia. Do sprzedaży produktów cyfrowych popularna jest wtyczka Easy Digital Downloads. Obie pozwalają stworzenie sklepu i zarządzanie nim z poziomu Twojej strony.

Jeśli wizja stworzenia własnej strony internetowej Cię przytłacza, to być może będę w stanie Ci pomóc. Zerknij tutaj i zobacz, jak wspieram kobiety w tworzeniu pięknych i funkcjonalnych stron firmowych, blogów i sklepów.

Udostępnij:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Poznajmy się!

Cześć! Nazywam się Karolina Kołodziejczyk i pomagam kobietom budować marki, z których będą dumne. Uczę je, jak stworzyć (i wdrożyć!) taką strategię marki i komunikacji, która będzie spójna z nimi i skuteczna.

Zamów workbook "Stwórz strategię kobiecej marki"