Jak wypozycjonować bloga? Twórz skuteczne wpisy

jak wypozycjonować bloga - podstawy SEO dla blogerów - Kobieca Strona Biznesu

Udostępnij:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on pinterest
Share on linkedin

Choć bycie na pierwszej stronie wyszukiwania Google zawsze było ważne dla właścicieli stron firmowych czy eksperckich, to moim zdaniem teraz stanie się jeszcze bardziej istotne. Dlaczego? Być może ustawiasz reklamy na Facebooku czy Instagramie i zauważyłaś już, że w menedżerze reklam coraz częściej zdarzają się błędy. Odrzucane reklamy, ich nieprawidłowe wyświetlanie czy nawet blokowanie kont reklamowych mogą sprawić, że niedługo będziemy musiały znaleźć inne formy promocji swoich marek w sieci.

Pozycjonowanie wpisów blogowych nie da tak natychmiastowych rezultatów jak płatna kampania w mediach społecznościowych, ale na dłuższą metę sprawi, że więcej osób trafi na Twoją stronę i przeczyta Twoje treści – i to zupełnie za darmo. Mam nadzieję, że ten artykuł Ci w tym pomoże.

Zanim zaczniesz – przydatne narzędzia

Wtyczki, które pomogą Ci wypozycjonować bloga

Jeśli masz stronę na WordPressie, ale nie używasz jeszcze wtyczki wspomagającej pozycjonowanie w Google, to zacznij od tego. Taka wtyczka podpowie Ci, co możesz zrobić, by dany tekst był bardziej przyjazny dla wyszukiwarek i umożliwi stworzenie specjalnych opisów (tzw. meta), widocznych w wynikach wyszukiwania. To naprawdę duże ułatwienie. Aż szkoda nie skorzystać!

Najpopularniejszymi wtyczkami tego typu są Yoast SEO i All in One SEO Pack, polecam także bezpłatną Rank Math SEO. Wystarczy, że wyszukasz jedną z nich w repozytorium (wtyczki -> dodaj nową), zainstalujesz i aktywujesz. Następnie zostaniesz poproszona o krótką konfigurację zgodnie z wytycznymi na ekranie. Teraz pod każdym wpisem na blogu pojawi się dodatkowy panel ze wskazówkami.

wtyczki WordPress, Yoast SEO, Rank Math SEO, All in one SEO
Bezpłatne wtyczki SEO znajdziesz w repozytorium WordPressa.

Darmowe narzędzia: Google Search Console i Google Analytics

Upewnij się także, że korzystasz z darmowych narzędzi Google: Search Console oraz Analytics. Pierwsze z nich pomaga monitorować, na jakiej pozycji w wyszukiwarce jest Twoja strona i wyłapuje ewentualne błędy z tym związane. Sprawdzisz w niej też, po jakich słowach kluczowych trafiają do Ciebie czytelnicy i ile osób klika w Twoje treści w Google.

Z kolei Google Analytics pozwoli Ci przeanalizować ruch na stronie: kto na nią wchodzi, z jakich źródeł, ile czasu odbiorcy spędzają na Twoim blogu, a nawet ile mają lat! Wiedza o liczbie osób odwiedzających stronę jest dla Ciebie ważna – dzięki temu będziesz widzieć, czy Twoje działania przynoszą dobre rezultaty.

Podstawowe skonfigurowanie Google Search Console i Google Analytics zajmie Ci dosłownie kilkanaście minut. A gdy już to zrobisz, pora zabrać się za tworzenie świetnych tekstów!

Jak wypozycjonować bloga? Najważniejsze zasady

Musisz wiedzieć, że ani Twoi czytelnicy, ani wyszukiwarki, nie lubią lania wody. Dobra treść to taka, która dostarcza użytecznych informacji na dany temat, jest unikalna („kopiuj-wklej” z innych stron odpada!) i względnie poprawna językowo. Oznacza to przede wszystkim brak literówek i błędów ortograficznych czy zbyt długich, zawiłych zdań.

Dlatego zanim zaczniesz pisać kolejny artykuł na blog, upewnij się, że będzie on wartościowy dla odbiorców – tak po prostu. To bardzo ważne, a stanie się jeszcze ważniejsze. Google ogłosiło już, że w 2021 roku algorytmy związane z wyszukiwaniem ulegną zmianie, a potrzeby i preferencje użytkowników postawią jeszcze wyżej niż dotychczas. Więcej o tym, jak w ogóle działa wyszukiwarka Google, przeczytasz w artykule Co to jest SEO?

Dobór fraz kluczowych – czego szukają czytelnicy?

Pozycjonowanie wpisów na blog opiera się na frazach kluczowych. Są to takie słowa i zwroty, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkę, gdy szukają informacji na dany temat. Muszą więc precyzyjnie oddawać jego istotę. Pomyśl tylko, w jaki sposób Ty sama wyszukujesz coś w Internecie – nie wpisujesz ogólników, takich jak sukienka, zabawy czy tomik poezji. Zamiast tego będziesz używała raczej wyrażeń takich jak czerwona sukienka do kostek, zabawy w domu z dziećmi albo tomik poezji Szymborskiej. Gdy piszesz artykuł na blog, Twoją rolą jest zastanowić się więc, co wpiszą w Google Twoi czytelnicy.

Jak wybrać frazy kluczowe dla wpisu na blogu

Na szczęście nie musisz wróżyć z fusów. Istnieją proste sposoby, by sprawdzić popularne frazy kluczowe związane z tematyką Twojego wpisu. Gdy określisz, o czym chcesz napisać, zanotuj najważniejsze zagadnienia, które poruszysz w tekście.

Teraz otwórz Google i… wyszukaj to! Już w trakcie wpisywania zapytań pokażą Ci się podpowiedzi – niektóre z nich będą zupełnie od czapy, ale inne zasugerują Ci, co często googlują inni w związku z określonym zagadnieniem.

jak wypozycjonować bloga wyszukiwarka google seo

Z kolei po kliknięciu w dany wynik zobaczysz listę stron, których treść jest na tę frazę najlepiej wypozycjonowana, to znaczy ma najwyższą pozycję w Google. Czerp inspirację, ale nie kopiuj innych, a wszystkie pomysły notuj. Stwórz listę potencjalnych fraz kluczowych. Im lepiej zrozumiesz proces wyszukiwania informacji w Internecie, tym łatwiej będzie Ci wypozycjonować bloga.

Wyszukiwanie fraz kluczowych – pomocne narzędzia

Istnieją także strony internetowe, które jeszcze lepiej pomogą Ci dobrać frazy kluczowe do Twojego wpisu. Wypróbuj:

Działają na dokładnie tej samej zasadzie – wpisujesz główną temat swojego artykułu i sprawdzasz, w jaki sposób wyszukują go użytkownicy. To jednocześnie świetny sposób na pomysły na kolejne wpisy!

Szczególnie polecam Ci Answer the public i Ubersuggest. W tych narzędziach dostaniesz bardzo konkretne podpowiedzi i inspiracje zupełnie bezpłatnie. Pamiętaj tylko, by wybrać język polski jako język wyszukiwania.

ubersuggest seo - lepsze wpisy na blog - Kobieca Strona Biznesu
Wyszukując słowa kluczowe w SEO, dostaniesz nie tylko ich propozycję, ale też zobaczysz, jakie wpisy są najlepiej wypozycjonowane na daną frazę – czyli widoczne na pierwszej stronie Google

Gdzie umieścić frazę kluczową?

Kiedy wybierzesz już frazę kluczową, musisz odpowiednio wkomponować ją w swój tekst. Dlatego też proponuję, byś zabrała się za jej szukanie jeszcze zanim zaczniesz pisać – zdecydowanie łatwiej będzie Ci wtedy stworzyć dobrą treść, niż gdybyś na siłę miała zmieniać gotowy już artykuł.

Nasze wyrażenie kluczowe chcemy umieścić w kilku miejscach:

  • w tytule artykułu,
  • w ledzie, czyli we wstępie,
  • w przynajmniej jednym śródtytule (nagłówek H2 lub H3),
  • w treści,
  • w adresie wpisu,
  • w metaopisie,
  • w atrybucie ALT grafik dodanych do wpisu (zrobisz to w panelu po prawej stronie podczas dodawania zdjęcia).

Dużo tego? Brzmi skomplikowanie? Na szczęście wtyczka Yoast czy Rank Math będzie Cię pilnować. Podpowie, czy gdzieś nie brakuje tej frazy kluczowej albo czy nie użyłaś jej zbyt rzadko lub zbyt często. Bo nie chodzi o to, żeby maksymalnie naszpikować artykuł tym samym wyrażeniem – tekst powinien brzmieć naturalnie.

wtyczka Rank Math Seo pozycjonowanie bloga WordPress
Tak wyglądają podpowiedzi z wtyczki Rank Math SEO. Do każdej z nich pod znakiem zapytania znajdziesz krótkie wyjaśnienie po polsku.

Pewnie na początku będzie Ci się to wydawać skomplikowane i… wcale się nie dziwię. Jeśli do tej pory tworzyłaś swoje artykuły na tak zwanego Janusza (czyli spontanicznie, bez struktury i procesu), to możesz się nawet czuć ograniczona przez to całe SEO. Uwierz jednak, że ta odrobina pracy ułatwi czytelnikom nie tylko odnalezienie Cię w odmętach Internetu, ale też ułatwi im przyswojenie wiedzy, a Twój tekst stanie się bardziej przejrzysty, gdy skupisz się na jego wartości użytkowej.

Struktura tekstu i odpowiednie formatowanie też się liczą

Skoro już wspomniałam o strukturze, to musisz wiedzieć, że ona też ma znaczenie.

Twój wpis powinien mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. Zadbaj o to, by już wstęp był ciekawy i jasno informował o tematyce artykułu. Daj odbiorcy powód, by przeczytał całość – jeśli lead go do tego nie przekona, prawdopodobnie wyjdzie po prostu ze strony.

jak wypozycjonować bloga - jak pisać wpisy na bloga - kobiecastronabiznesu
Kliknij i pobierz ściągę w pełnym rozmiarze 🙂

Stosuj nagłówki

Nie zapomnij podzielić tekstu śródtytułami, czyli nagłówkami. Zanim czytelnik poświęci swój czas na cały artykuł, najpierw przeskanuje go wzrokiem, a dobrze napisane śródtytuły jasno zakomunikują mu, jakich informacji może się spodziewać. Nie znaczy to oczywiście, że co trzecie zdanie powinno pełnić rolę nagłówka! Zamiast tego podziel tekst na mniejsze sekcje tematyczne i rozgranicz kolejne zagadnienia.

Mamy do dyspozycji kilka klas nagłówków: H1 zarezerwowany jest dla tytułu wpisu, dlatego nie używaj go w tekście. Najważniejsze śródtytuły wyróżniaj nagłówkiem rzędu drugiego (H2), a potem stosuj klasę H3 i H4, by zaznaczyć hierarchię. W tym artykule używam wszystkich wymienionych typów śródtytułów – możesz zauważyć, że różnią się rozmiarem fontu.

Krótkie akapity

Zbita ściana tekstu nie jest przyjazna użytkownikowi. Dlatego pisz krótkie, kilkuzdaniowe akapity. Dobrze sprawdza się zasada: jedna myśl – jeden akapit. Standardem, którego warto się trzymać, jest 4-5 linijek tekstu. Potem wciskamy enter i rozwijamy kolejny wątek.

Wyróżnienia tekstu – pogrubienia, kursywa, cytaty

By poprawić czytelność artykułu – dla odbiorców oraz wyszukiwarek – podkreślaj najważniejsze treści poprzez wyróżniania. Przykują uwagę czytelnika i zasygnalizują mu, że dany fragment jest istotny.

Nie stosuj pogrubień czy kursyw dla całych akapitów (chyba, że coś cytujesz – wtedy jednak oznacz go poprzez właśnie taką funkcję edytora tekstu). Wybierz konkretne słowa czy krótkie zdania, które rzeczywiście warto wyróżnić.

Baza wiedzy dzięki powiązanym artykułom

Jeśli masz już na blogu inne treści, uzupełniające tematykę danego wpisu, to umieszczaj do nich linki w swoich tekstach. Dzięki temu stworzysz przejrzystą bazę wiedzy o strukturze, którą roboty Google łatwo przeanalizują.

Co więcej, takie uzupełnienie wiedzy zawartej w artykule niejednokrotnie przyda się Twoim odbiorcom, a to przecież na nich chcemy się skupić.

Jak długi powinien być tekst SEO?

W tym przypadku nie długość, a jakość ma największe znaczenie. Twój artykuł powinien dawać odpowiedź na konkretne pytanie, dostarczać jakieś rozwiązanie, wiedzę na dany temat – to na tym powinnaś się skoncentrować.

Pisząc zwięźle i rzeczowo, zapewnisz większą wartość odbiorcom. Pamiętaj, że dokładnie tak jak Ty, oni również chcą po prostu szybko dotrzeć do interesujących ich informacji. Jeśli prowadzisz blog ekspercki, prawdopodobnie nie tworzysz jednak 10-zdaniowych treści, a sugerowane przez specjalistów długość to w takim przypadku 1300-1700 słów. Traktuj to jednak jako górną, a nie dolną granicę – tekst o takiej objętości jest kompromisem pomiędzy oczekiwaniami Google a umiejętnością skupienia się czytelnika. Dłuższe artykuły często lepiej podzielić na dwa mniejsze.

Przy okazji nie zapominaj też o obrazach, które mówią przecież więcej niż 1000 słów. Tam, gdzie to przydatne i potrzebne, stosuj zdjęcia i grafiki. Dzięki nim tekst będzie lepiej przyswajalny, a zarazem bardziej przyjazny wyszukiwarkom (tylko nie pomijaj ich atrybutów ALT!).

Jak wypozycjonować bloga?

Skup się na tworzeniu ciekawych, przydatnych artykułów, które odpowiedzą na realne potrzeby Twoich odbiorców. Tylko tyle i aż tyle. To właśnie ten walor użytkowy jest najważniejszym czynnikiem, który wpływa na SEO wpisów blogowych, ale nie tylko – ich świetna jakość sprawi, że więcej osób będzie do Ciebie wracać, a Ty sama zaczniesz być postrzegana jako ekspert w swojej dziedzinie.

Technikalia to ważny dodatek, a umiejętnie wdrożone stają się niezastąpioną pomocą, ale… nigdy nie wyprą merytorycznej wartości. Jeśli więc wciąż zastanawiasz się, jak wypozycjonować bloga, to odpowiedź jest naprawdę całkiem prosta: kieruj się potrzebami czytelników. Traktuj ich tak, jak sama chciałabyś być traktowana jako odbiorca treści, a pozycja w Google szybko to odzwierciedli.

Mam nadzieję, że ten artykuł był dla Ciebie przydatny. Daj znać w komentarzach, czy stosujesz podane przeze mnie wskazówki, a jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne – pytaj śmiało!

Udostępnij:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Poznajmy się!

Cześć! Nazywam się Karolina Kołodziejczyk i pomagam kobietom budować marki, z których będą dumne. Uczę je, jak stworzyć (i wdrożyć!) taką strategię marki i komunikacji, która będzie spójna z nimi i skuteczna.

Zamów workbook "Stwórz strategię kobiecej marki"