Jak zaplanować rok w swoim biznesie? Moje sposoby na realizację celów

planowanie w biznesie, jak zaplanować rok w swoim biznesie, 12-tygodniowy rok, kobieca strona biznesu, blog dla przedsiębiorczych kobiet

Udostępnij:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on pinterest
Share on linkedin

W moim przypadku dopiero znalezienie odpowiedniego systemu planowania: intuicyjnego i elastycznego, pomogło osiągać naprawdę dobre rezultaty. Nie znaczy to wcale, że stałam się mistrzem produktywności albo drugą panią swojego czasu! Po prostu wreszcie realizuję to, co sobie postanowię, a planowanie mnie w tym wspiera zamiast przeszkadzać. W tym artykule podzielę się z tobą metodami na ogarnięcie całego roku w sposób:

 • intencjonalny,
 • łatwy!
 • spójny z twoimi wartościami.

Jeśli czujesz, że właśnie tego ci trzeba, by rozwinąć swój biznes – czytaj dalej. Mam nadzieję, że wyciągniesz z tego artykułu coś dla siebie.

Dlaczego planuję?

Nie wiem, jak inaczej miałabym osiągnąć swoje cele. Jeśli nie zarezerwuję dla nich przestrzeni, będę mogła tylko trzymać kciuki za to, że kiedyś „znajdę” czas. A ten przecież nie leży na ulicy i nie wala się po kieszeniach spodni, co więcej – nie da się go zarobić, nikt go nam nie pożyczy ani nie zwróci. Jedyna operacja możliwa na czasie to wymiana na inną walutę: rozwój, relacje, pieniądze, odpoczynek.

Dlatego jest dla mnie bardzo ważne, by zarządzać nim (choć specjalista powie: zarządzać sobą w czasie) z dużą celowością. Tym bardziej, że ze swoją marką wiążę duże ambicje i jeszcze większe marzenia! Wymyśliłam sobie, że w 2020 roku Kobieca Strona Biznesu rozkwitnie. Gdy za rok o tej samej porze usiądę do kolejnych podsumowań, chcę widzieć stabilny, inspirujący, ekscytujący i dochodowy biznes. Nie osiągnę tego celu, jeśli nie zaplanuję prowadzących do niego działań.

Co planuję?

Znalazłam 3 obszary, które chcę planować w perspektywie rocznej. Są to budżet, dni wolne i kluczowe projekty. Kluczowe, czyli takie, które w największym stopniu przybliżą mnie do realizacji wizji – ale więcej o niej za chwilę.

planowanie w biznesie, jak zaplanować rok w swoim biznesie, 12-tygodniowy rok, kobieca strona biznesu, blog dla przedsiębiorczych kobiet

Planowanie budżetu w firmie

Planowanie budżetu w małej, młodej firmie jest moim zdaniem dość podchwytliwe. W końcu jeszcze nie do końca wiemy, czego możemy się spodziewać, nie znamy wszystkich potrzeb, jakie pojawią się w przedsiębiorstwie na przestrzeni roku. Lepiej jednak przygotować się za słabo niż wcale.

Po prawie roku działalności znam swoje koszty i wiem, w których miesiącach będę musiała wydać więcej, np. na odnowienie jakiejś licencji, przedłużenie usług itd. W oparciu o to i stałe wydatki, a także wysokość mojej pensji i oczekiwany zysk rozpisuję sobie, ile powinnam zarobić w każdym miesiącu. Jeśli mam zlecenia zabukowane z wyprzedzeniem, to również uwzględniam je w swoim budżecie. Dzięki temu wiem, czy powinnam pozyskać dodatkowych klientów, by w ogóle opłacić rachunki, czy mogę już pracować tylko na zysk lub wręcz odpuścić.

Dni wolne i urlop

To zupełna nowość w moim planowaniu. Przez ostatnich kilkanaście miesięcy słowo „wolne” praktycznie nie funkcjonowało w moim słowniku, a na urlop pozwoliłam sobie zaledwie raz, i to z duszą na ramieniu. Czy chcę w ten sposób pracować na dłuższą metę? Zdecydowanie nie! W 2020 roku z góry wyznaczam więc sobie dni na odpoczynek.

W moim przypadku będą to wszystkie niedziele, dni ustawowo wolne (jak szaleć to szaleć!) i jeden dzień w środku tygodnia co miesiąc. Dodatkowo planuję jeden dłuższy, dwutygodniowy urlop. Na więcej w tej chwili nie mogę sobie pozwolić, ale ważne, by w ogóle dać sobie możliwość zregenerowania sił – zwłaszcza, gdy pracuje się tak intensywnie jak ja.

Kluczowe projekty

W oparciu o cele i wizję na najbliższy rok, wyznaczam kilka najważniejszych projektów do realizacji na przestrzeni 12 miesięcy. Jak dokładnie to robię?

Zaczynam od puszczenia wodzy fantazji, co może brzmi mało biznesowo, ale zapewniam cię – jest bardzo istotne. Wyobrażam sobie więc jak chcę, by moja firma wyglądała pod koniec 2020 roku, jak chcę się czuć, jak chcę żyć i pracować. Powtórzyłam kilkukrotnie słowo „chcę” z premedytacją. Wizja to obraz, który ma motywować do działania i wyznaczać kierunek, a przecież nie będziemy przeć do przodu z odpowiednią energią tylko dlatego, że powinnyśmy albo musimy. Obowiązki nas nie napędzają. Napędzają nas marzenia.

W oparciu o tę wizję określam cele, które mają mnie do niej przybliżyć. Często mnie pytacie: ale skąd wiedzieć, że właśnie ten, a nie inny cel jest dobry? Szczerze mówiąc – nigdy nie wiemy tego na 100%. Nigdy nie wiemy, czy podjęłyśmy najlepszą możliwą decyzję, choć z czasem i doświadczeniem staje się to łatwiejsze. Ja kieruję się wiedzą, którą zdobyłam na przestrzeni lat współpracy z przedsiębiorcami, zdrowym rozsądkiem, intuicją i własnymi chęciami. Po prostu.

(Ciekawostka: moje wiodące talenty według systemu StrengthsFinder, a dawniej Gallupa, to wizjoner i strateg. Pewnie z tego powodu planowanie, tworzenie wizji i wyznaczanie celów przychodzi mi w sposób naturalny, a do tego daje bardzo dużo satysfakcji).

Na przestrzeni roku wyznaczam sobie 4 duże cele, które następnie zmieniam na projekty. Robię to w myśl idei 12-tygodniowego roku, o której w skrócie ci opowiem.
planowanie w biznesie, jak zaplanować rok w swoim biznesie, 12-tygodniowy rok, kobieca strona biznesu, blog dla przedsiębiorczych kobiet

Jak zaplanować rok w biznesie? 12-tygodniowy rok

Jeśli miałabym wskazać jedną rzecz, która okazała się przełomowa dla mojej efektywności, byłby to właśnie 12-tygodniowy rok. Autorami tego sposobu planowania i zarządzania sobą w czasie są Brian P. Moran i Michael Lennington, a wywodzi się on ze świata sportu. Na czym polega?

Założenie jest proste: zamiast rozciągać realizację swoich celów na 12 miesięcy, działamy w 12-tygodniowych cyklach. Pozwala to zachować wysoki poziom motywacji, działać dynamicznie i z koncentracją na naszych priorytetach. Dokładnie odwrotnie niż w przypadku, dajmy na to, klasycznych postanowień noworocznych!

Wyobraź sobie (a może raczej: przypomnij sobie), że postanawiasz schudnąć 10 kilo do końca roku. W styczniu idziesz jak burza, trzymasz się diety, regularnie ćwiczysz i widzisz pierwsze małe rezultaty. Nie są jednak na tyle spektakularne, by utrzymać twoje zaangażowanie przez kolejne miesiące. W lutym ćwiczysz więc trochę mniej, w marcu zaczynasz pozwalać sobie coraz częściej na słodycze, a w kwietniu wracasz do dawnego stylu życia. Przecież do końca roku jeszcze tyle czasu! W okolicach listopada przypominasz sobie, że miałaś przecież zrzucić te 10 kilo i zaczyna się walka z czasem. Zazwyczaj nieudana.

Jak zamieniam cele na projekty?

Stosując 12-tygodniowy rok, nie dajemy sobie szansy na odwlekanie i pracujemy nad naszymi celami w dużym skupieniu. Dlatego właśnie wyznaczam sobie tylko 3-4 takie główne cele rocznie, a potem każdy z nich przydzielam do konkretnego „roku”.

W kolejnym etapie rozbijam je na konkretne działania. Zadaję sobie pytanie: co musi się wydarzyć, żebym mogła zrealizować ten cel? i tworzę listę zadań tak długo, aż nie będę w stanie wymyślić mniejszego kroku. Czasami wychodzi ich kilkanaście, czasami kilkadziesiąt. Przy dużych projektach – nawet kilkaset. Dzięki temu nie musisz się potem zastanawiać co robić, bo masz gotową checklistę.

Przykład: mój cel na 12 tygodni to wydać ebooka.

Co musi się wydarzyć?

Muszę napisać i złożyć ebooka oraz dodać go do sklepu.

Co musi się wydarzyć? Lista zadań:

 • stworzyć konspekt treści
 • zrobić research
 • napisać wstęp
 • napisać pierwszy rozdział
 • napisać drugi rozdział… i tak dalej
 • zrobić korektę
 • wybrać fonty
 • wybrać kolory
 • wybrać elementy graficzne
 • wybrać grafikę na okładkę
 • zaprojektować okładkę
 • złożyć wstęp, pierwszy, drugi, trzeci rozdział i tak dalej w programie graficznym
 • zainstalować wtyczkę do sprzedaży w sklepie
 • skonfigurować wtyczkę do sprzedaży w sklepie
 • podpiąć szybkie płatności
 • stworzyć opis produktu
 • stworzyć mockup produktu
 • ustalić cenę
 • sprawdzić gotowego ebooka pod kątem błędów
 • wprowadzić ebooka do sklepu

To z grubsza wypisane kroki – mogłabym rozpisać je nawet na drobniejsze zagadnienia. A co z taką listą zrobić? Ja układam zadania w logicznej kolejności i przypisuję je już do odpowiednich tygodni w 12-tygodniowym roku.

Przykład:

 • Tydzień 1 – zrobić research i stworzyć konspekt ebooka
 • Tydzień 2 – napisać wstęp, pierwszy i drugi rozdział
 • Tydzień 3 – napisać rozdziały od trzeciego do piątego
 • Tydzień 4 – napisać rozdział szósty i zrobić korektę treści
 • Tydzień 5 – wybrać fonty, kolory i elementy graficzne
 • Tydzień 6 – wybrać grafikę na okładkę i zaprojektować okładkę
 • Tydzień 7 – złożyć wstęp i rozdziały pierwszy i drugi
 • Tydzień 8 – złożyć rozdziały od trzeciego do szóstego
 • Tydzień 9 – zainstalować i skonfigurować wtyczkę do sprzedaży w sklepie oraz szybkie płatności
 • Tydzień 10 – ustalić strategię cenową, stworzyć mockup i opis produktu
 • Tydzień 11 – sprawdzić ebook pod kątem błędów
 • Tydzień 12 – wprowadzić ebooka do sklepu

Tak mógłby wyglądać prosty plan działania na 12 tygodni. Teraz wystarczy wpisać poszczególne działania do kalendarza i voila – gotowe. Mamy strategicznie zaplanowany cały projekt, widzimy jak układają nam się kolejne etapy i czy w którymś tygodniu nie wzięłyśmy na siebie za dużo. Dla mnie to nie tylko wygodne, ale też naprawdę bardzo skuteczne!

Oczywiście nie każdy cel zmieścimy w tak krótkim czasie – na niektóre będziemy potrzebować kilku „lat”. W takim przypadku po drodze ustawiamy sobie kamienie milowe, czyli nasze cele pośrednie i postępujemy zgodnie ze schematem. Proste? Proste!

Chcesz więcej? Obejrzyj webinar o planowaniu roku

Jeśli mój sposób planowania cię zainteresował, zapraszam cię nawebinar o planowaniu roku w firmie, który dostaniesz w pakiecie z Małym Planerem Wielkiej Marki. Dowiesz się na nim więcej o tworzeniu wizji, porozmawiamy też o wyznaczaniu priorytetów i praktycznym zastosowaniu 12-tygodniowego roku.

Udostępnij:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Poznajmy się!

Cześć! Nazywam się Karolina Kołodziejczyk i pomagam kobietom budować marki, z których będą dumne. Uczę je, jak stworzyć (i wdrożyć!) taką strategię marki i komunikacji, która będzie spójna z nimi i skuteczna.

Zamów workbook "Stwórz strategię kobiecej marki"