7 cech silnej marki – sprawdź, czy je masz

silna marka - 6 tygodni do silnej marki program mentoringowy dla kobiet - Kobieca Strona Biznesu

Udostępnij:

Share on whatsapp
Share on facebook
Share on pinterest
Share on linkedin

Dobra wiadomość na początek: każda z nas zaczyna od zera. Każda z nas ma na początku zero odbiorców, zero renomy i zero marki. To normalne! Zła wiadomość jest jednak taka, że jeśli nie zaczniesz działać to… zostaniesz z tym zerem do śmierci – oczywiście biznesowej.

Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, co? Doskonale to rozumiem. Dlatego przygotowałam dla Ciebie mały zestaw wytycznych – listę cech, po których rozpoznajemy silną markę. Możesz potraktować ją jako kierunkowskaz i po kolei pracować nad kolejnymi obszarami. Małymi krokami do celu! A jeśli najpierw chciałabyś lepiej zrozumieć, o co chodzi w całym tym budowaniu marki, to odsyłam Cię do 2. odcinka mojego podcastu, w którym opowiadałam między innymi… historię o średniowiecznym szewcu. Wbrew pozorom ma ona dla Ciebie ogromne znaczenie!

Co to znaczy silna marka?

Siłę marki postrzegamy w kontekście jej wpływu na określoną grupę odbiorców i relacji z nią – w tym artykule będę używała po prostu określenia „właściwi ludzie”. I już tłumaczę, dlaczego właśnie tak, a nie inaczej.

Wyobraź sobie, że wydajesz poradniki dla kobiet po 40-tce. Przypadkowa popularność wśród 16-latek nie będzie więc świadczyła o silnej marce, a o… źle zaprojektowanej komunikacji. To w gronie Twoich idealnych klientów – czyli właściwych ludzi – chcesz budować swoją rozpoznawalność i wzmacniać pozycję. To przez nich chcesz być postrzegana jako ekspert, a docelowo właśnie im sprzedawać to, co akurat masz na sprzedaż. Nie nastoletnim fruziom, nie mężczyznom w kwiecie wieku, a 40-letnim babkom. Jasne? To jedziemy z tym koksem!*

1. Silna marka jest klarowna

Właściwi ludzie rozumieją, czym się zajmujesz. Wystarczy im szybki rzut oka na Twój Instagram, krótkie przeskanowanie strony internetowej i już wiedzą, w jakim obszarze możesz im pomóc.

W praktyce oznacza to, że najpierw musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Kim chcesz być dla swojego odbiorcy?
  • Jakie problemy pomagasz rozwiązać?
  • Komu właściwie służysz pomocą?
  • Jakie rezultaty oferujesz?
  • Co Cię wyróżnia?

Nie są to zagadnienia, które odhaczysz w 10 minut między jednym a drugim odcinkiem serialu. Wręcz przeciwnie – czasami znalezienie odpowiedzi na te pytania może zająć Ci kilka dni, a nawet tygodni. Wiem to z doświadczenia. Kiedy zadaję je swoim klientkom przed konsultacją, słyszę zazwyczaj, że oszalałam i że „o matko, jakie to trudne” (nawet nie wiesz, jak często padają te słowa!).

Poświęć jednak chwilę albo dwie i zastanów się, co stanowi fundament Twojej marki. Polecam Ci stworzenie specjalnego dokumentu – może być to plik w Wordzie czy kartka w notatniku – w którym spiszesz swoje przemyślenia. Następnie przejrzysz tak zwane punkty styku, czyli miejsca, w których spotyka Cię Twój odbiorca. Profile w mediach społecznościowych, strona firmowa lub blog, posty, reklamy, newslettery, stopka mailowa, być może katalogi, ulotki czy bannery… Upewnij się, że komunikujesz się klarownie we wszystkich tych kanałach.

2. Silna marka jest istotnasilna marka 7 cech silnej marki kobieca strona biznesu - blog o biznesie i budowaniu marki dla kobiet

Właściwi ludzie wiedzą, co możesz wnieść do ich życia, i doceniają to. Mają poczucie, że jesteś w stanie realnie im pomóc w istotnym dla nich obszarze.

Żeby osiągnąć taki efekt, musisz się zastanowić, czego właściwie potrzebują Twoi odbiorcy. Z jakimi wyzwaniami się borykają? Jakie są ich tak zwane punkty bólu? Przeanalizuj swoją grupę docelową, a najlepiej po prostu… zapytaj ją, z czym ma problem. Na podstawie zebranych informacji stwórz coś, co po angielsku nazwiemy mission statement, a po polsku… hm, opis misji?

Chodzi o to, byś jasno określiła zmianę, jaką pomagasz swoim odbiorcom wprowadzić w życie. Dopiero to powinno być punktem wyjścia do projektowania, cóż, wszystkiego: produktów, usług i całej komunikacji.

3. Silna marka się wyróżnia

Właściwi ludzie rozumieją, że jesteś dla nich najlepszym wyborem. A to dlatego, że w ich oczach masz coś, czego nie ma konkurencja, a czego oni potrzebują.

Przyjrzyj się swojemu segmentowi rynku i obecnym na nim graczom. Wiem, że czasami porównywanie się do konkurencji bywa przygnębiające, ale chciałabym, żebyś się przemogła i… znalazła wszystko to, co denerwuje Cię u innych w Twojej branży. Co Was różni? W czym Twoje podejście jest wyjątkowe? Jaki jest Twój punkt widzenia na problem klienta?

Na pewno masz własne przekonania na temat tego, jak najlepiej możesz pomóc swoim odbiorcom. Zestaw je z tym, co komunikują Twoi rynkowi rywale (fatalne określenie, ale przecież nie napiszę po raz trzeci „konkurencja”!), wyłuskaj kluczowe różnice i…. zacznij się nimi chwalić.

 4. Silna marka ma pasję

Właściwi ludzie wiedzą, co jest dla Ciebie ważne i w co wierzysz. Dostrzegają Twój zapał i potrafią się z nim utożsamić.

Nic tak nie łączy marek i ich odbiorców, jak wspólne wartości. Spójrz tylko na Apple: hasło „Think different” i stojąca za nim miłość do innowacyjności, wyróżniania się, zyskały firmie miliony zwolenników. Ty też możesz zjednoczyć swoich odbiorców w imię pasji.

Odpowiedz sobie na pytanie: co sprawia, że rano wstajesz z łóżka i z własnej, nieprzymuszonej (mam nadzieję!) woli zabierasz się do pracy? Znajdź swoje DLACZEGO, a potem naucz się o nim mówić wszem i wobec.

5. Silna marka jest wiarygodna

Właściwi ludzie Ci ufają i wierzą, że dostarczysz im to, co obiecałaś.

Różne rzeczy mogą wzbudzić zaufanie Twoich odbiorców. Jedni potrzebują zobaczyć referencje na piśmie, drudzy chcą otrzymać od Ciebie konkretną wiedzę, która sama przez się zrobi z Ciebie eksperta. Jeszcze inni uwierzą w Ciebie na podstawie określonych dyplomów, certyfikatów i zaświadczeń.

Oceń więc, co buduje Twoją wiarygodność już teraz, i wyeksponuj to. Jeśli widzisz, że brakuje Ci istotnych elementów tej układanki, to stwórz plan ich pozyskania. Bo przecież nie od razu Kraków zbudowano, prawda?

silna marka 6 tygodni do silnej marki kobieca strona biznesu blog o biznesie i budowaniu marki dla kobiet

6. Silna marka jest widoczna

Właściwi ludzie wiedzą, że istniejesz i regularnie widują Cię w odpowiednich miejscach.

Jeśli Twoi odbiorcy godzinami siedzą na TikToku, a Ty z kolei całe dnie spędzasz na Instagramie, to pora przemyśleć swoje kanały komunikacji. Określ, gdzie (w sieci lub poza nią) bywają interesujące Cię osoby, kogo obserwują i kogo podziwiają. Na tej podstawie zaplanuj konkretne kroki, by zwiększyć swoją widoczność na kluczowych platformach.

Pamiętaj – to nie znaczy, że nagle musisz rzucić wszystko i w dwa tygodnie zdobyć 10 tysięcy fanów na Facebooku czy subskrybentów na YouTubie. Najważniejsze, byś systematycznie i z poczuciem celu budowała obecność tam, gdzie jest ona potrzebna.

7. Silna marka jest spójna

Właściwi ludzie z łatwością rozpoznają Cię za każdym razem, gdy Cię widzą, słyszą lub czytają.

Jeśli mówisz to, co myślisz i robisz to, co mówisz – jesteś na dobrej drodze. Zadbaj o to, żeby postępować zgodnie z określonymi przez Ciebie wartościami niezależnie od sytuacji. Wisienką na torcie (podkreślam: wisienką, a nie kremem!) niech będzie spójny styl graficzny. Nie bój się powtarzać tych samych kolorów, fontów, nawet tych samych sformułowań.

Stwórz swoją tożsamość wizualną, własny język i zestaw spójnych komunikatów. Tak, by nie można było pomylić Cię z nikim innym!


Jeśli chciałabyś, żeby Twoja marka była właśnie taka: klarowna, istotna, wyróżniająca się, pełna pasji, wiarygodna, widoczna i spójna, to zapraszam Cię do mojego programu „6 tygodni do silnej marki”. W kameralnym gronie będziemy pracować nad zbudowaniem silnych fundamentów dla swoich marek i odhaczeniem wszystkich 7 cech. Zapisy trwają do 29 marca – sprawdź, czy to coś dla Ciebie.

 

*W sposób zupełnie niezamierzony to swojskie wezwanie do działania – jedziemy z tym koksem! – stało się moim małym znakiem rozpoznawczym. I wiesz co? Niech tak będzie (patrz: punkt 7)!

Udostępnij:

Share on whatsapp
WhatsApp
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn
Poznajmy się!

Cześć! Nazywam się Karolina Kołodziejczyk i pomagam kobietom budować marki, z których będą dumne. Uczę je, jak stworzyć (i wdrożyć!) taką strategię marki i komunikacji, która będzie spójna z nimi i skuteczna.

Zamów workbook "Stwórz strategię kobiecej marki"